Zamysleli ste sa niekedy aký je rozdiel medzi webovou aplikáciou a webovou stránkou? Niekomu by sa mohlo zdať sa, že žiaden nie je, opak je však pravdou. Definície sú rôzne a niekedy sa prekrývajú. Webové stránky aj aplikácie sa spúšťajú v prehliadačoch, oba vyžadujú prístup na internet a majú frontend a backend kódované v rovnakých programovacích jazykoch. Navyše oba sa vyznačujú interaktivitou, integráciou a autentifikáciou.

Napriek tomu je zrejmé, že rozdiel nielenže existuje, ale ak hľadáte online riešenie pre vaše podnikanie je nevyhnutné tento rozdiel pochopiť. Vývoj aplikácií sa výrazne odlišuje od vývoja stránok. V tomto článku sa dozviete, čo rozlišuje tieto dva druhy webového softvéru a ktorá voľba je pre vás vhodnejšia.

V zopár bodoch nižšie sa pokúsim načrtnúť odlišnosti webových aplikácií a stránok:

Interaktivita

Webové aplikácie

používateľ môže nie len čítať obsah, ale aj manipulovať s údajmi na tejto stránke.

Interakcia má formu dialógu: používateľ klikne na tlačidlo alebo odošle formulár a dostane odpoveď zo stránky. Táto odpoveď môže mať formu sťahovania dokumentov, online rozhovorov, elektronických platieb a ďalších informácií.

Príkladom interaktívnosti webových aplikácií je aplikácia online bankovníctva, ktorá vykonáva transakcie založené na vstupe zákazníka. Podobné funkcie je možné nájsť v e-shope, ktorý umožňuje návštevníkom vyhľadávať v katalógu a okamžite nakupovať položky. Sociálne siete sú ďalším impozantným príkladom. Spojujú používateľov prostredníctvom chatov a blogových platforiem, vytvárajú zdrojový obsah založený na preferenciách používateľov a umožňujú takmer neobmedzené zdieľanie obsahu, nehovoriac o vstavaných miniaplikáciách pre zábavu používateľov.

Webové stránky

poskytujú vizuálny a textový obsah, ktorý používateľ môže vidieť a čítať, ale žiadnym spôsobom ho nemôže ovplyvňovať.

Pravdou však je, že dnes sa človek môže zriedka stretnúť s webovou stránkou bez náznaku interaktivity. Moderné webové stránky zvyčajne obsahujú malé prvky webových aplikácií. Webová stránka reštaurácie môže napríklad obsahovať miniaplikáciu služby Google Maps, ktorá zobrazuje trasu do tejto reštaurácie. Typická webová stránka obsahuje oveľa menej interaktívnych prvkov ako informačného obsahu a používateľ väčšinou trávi čas čítaním, prezeraním alebo počúvaním.

Integrácia

Integrácia znamená spojenie rôznych komponentov s cieľom vybudovať komplexnejší systém. Webové stránky aj webové aplikácie môžu byť integrované s iným softvérom (CRM, ERP atď.).

Webové aplikácie

integrácia je pre ne typickejšia, pretože ich celková funkčnosť často vyžaduje interakciu s ďalšími systémami.

Webové stránky

implementovaná funkcia je zriedkakedy časťou základnej funkčnosti.


Autentifikácia

Autentifikáciou rozumieme postup, ktorý zahŕňa zadanie prihlasovacieho mena a hesla používateľa na získanie prístupu do systému. Je nevyhnutným krokom pre webový softvér, ktorý vyžaduje osobné informácie. Používateľské účty musia byť zabezpečené, aby sa zabránilo neoprávnenému prístupu a úniku citlivých informácii.

Webové aplikácie

z bezpečnostných dôvodov väčšinou vyžadujú autentifikáciu, pretože ponúkajú omnoho širší rozsah možností ako webové stránky.

Príkladom sú sociálne siete. Keď sa zaregistrujete, vytvoríte si účet a získate jedinečné identifikačné číslo. Systém vás varuje, ak je vaše prihlasovacie meno a heslo slabé. Ak ich ponecháte nezmenené, hackeri sa môžu dostať do vášho účtu a zneužiť vaše osobné informácie či spamovať ostatných používateľov nevyžiadanými e-mailmi pod vaším menom.

Webové stránky

nevyžadujú autentifikáciu, no zároveň ju môžu používateľovi ponúkať. Používateľ tým môže získať prístup k ďalším možnostiam, ktoré nie sú k dispozícii pre neregistrovaných návštevníkov.

Môžete napríklad prezerať články na spravodajskej webovej stránke bez toho, aby ste sa registrovali. Ak však chcete niektorý z článkov komentovať, musíte sa prihlásiť. Týmto spôsobom používatelia potvrdzujú svoju totožnosť, čo umožňuje systému zablokovať spamerov.

 

Rozhodli ste sa?

V tejto chvíli je pre vás jednoduchšie pochopiť, ktoré online riešenie vyhovuje vašim obchodným potrebám. Ak ste dospeli k záveru, že vhodnejšou voľbou je pre vás webová aplikácia, neváhajte nás kontaktovať, vo freevision je aj tvorba webových aplikácií jednou z našich parkiet. Spolu dokážeme lepšie identifikovať vaše potreby a navrhnúť pre vás optimálne riešenie na mieru.