Úspešné firmy a podniky z celého sveta sa snažia udržať krok so súčasným trendom informatizácie. Z fyzického roznášania letákov, reklamy v novinách či na billboardoch vsádzajú čoraz viac na marketing prostredníctvom internetu a na svoje vlastné mobilné aplikácie.

Prečo mobilné aplikácie? Mobilný telefón alebo smartfón má v dnešnej dobe už drvivá väčšina ľudí stále pri sebe. Hlavnú funkcionalitu telefonovania dávno dopĺňa možnosť spúšťania najrozmanitejších aplikácií. Ak sa chcete ku svojim zákazníkom priblížiť viac, jednou z najlepších možností ako využiť tento potenciál je práve mobilná aplikácie na mieru.

V pár bodoch sa pokúsim načrtnúť najpodstatnejšie výhody vlastnej mobilnej aplikácie.

Poskytnite zákazníkovi pridanú hodnotu

Určite sa vo svojom podnikaní pokúšate zvýšiť interakciu vašej firmy so zákazníkom a chcete mu poskytnúť hodnotu, ktorú nemôže dostať nikde inde.

Jedným z možných spôsobov, ako to dosiahnuť je vytvorenie vernostného programu v rámci vašej aplikácie. Napríklad čím viac zákazníkov nakupuje výhradne pomocou vašej aplikácie, tým viac vernostných bodov získavajú. Tie môžu byť použité na ďalšie, no už zvýhodnené nákupy u vás. Ak pridáte aj možnosť platby priamo cez aplikáciu, celý proces transakcie sa výrazne urýchľuje. O všetkých údajoch máte vy a aj vaši zákazníci okamžitý prehľad.

Vybudujte silnejšiu značku

Tak ako kalendáre, perá či rôzne iné predmety s logom firmy slúžia na reklamu, tak aj mobilná aplikácia ponúka zvýšenie všeobecného povedomia o vašej značke a navyše aj komunikáciu s cieľovou skupinou. Vďaka pravidelnej interakcii tak mobilné aplikácie výrazne posilňujú dôveru zákazníkov vo vaše podnikanie.

Jednoduchší zákaznícky servis

Zákaznícky servis už nie je len o komunikácii z očí do očí medzi obchodnými partnermi a zákazníkmi. Využitím mobilnej aplikácie prezentujete zákazníkovi vždy rovnakú tvár. Aplikácia totiž nemôže podľahnúť občasným výkyvom nálady, či slabšiemu pracovnému výkonu.

Je jedno, kedy si zmyslíte, že sa chcete dozvedieť nejaké informácie o vašom produkte, stačí vám iba stiahnuť si aplikáciu do smartfónu. Ak sa neskôr rozhodnete, že si produkt chcete zakúpiť, nemusíte čakať na otváraciu dobu či zapínať počítač. Môžete si ho pohodlne kúpiť okamžite – cez vašu mobilnú aplikáciu aj mimo pracovnej doby či cez sviatky…

Zvýšte zisk

Miera spokojnosti zákazníka rozhodne s predajmi súvisí, takže čím viac záujemcov a spokojných kupujúcich sa objavuje, tým väčší je aj dopyt.

Jasné, vhodnou voľbou je mať webovú aplikáciu, ktorá sa svojim dizajnom vie prispôsobiť rôznym typom mobilných zariadení. Ak však k vašej webovej aplikácii pridáte aj tú mobilnú, zvýšite tak predaje a zároveň spokojnosť zákazníka. Podľa štatistík portálu OuterBox bola totiž až jedna tretina transakcií počas sviatočných nákupov v roku 2015 realizovaná použitím smartfónu a každým rokom je tento stúpajúci trend očividnejší.

Shopping with iPhone (<a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank" rel="noopener">CC BY 2.0</a>) by <a href="https://www.flickr.com/photos/jasonahowie/" target="_blank" rel="noopener">Jason Howie</a>

Shopping with iPhone (CC BY 2.0) by Jason Howie

Ďalšie výhody

Ak vás tieto argumenty stále úplne nepresvedčili, existuje ešte niekoľko vecí, ktoré môžu pomôcť pri rozhodovaní.

  • Informujte zákazníkov o nových ponukách
  • Oslovte mladšiu generáciu
  • Synchronizujte aplikáciu s účtami sociálnych sietí a s email-ami
  • Buďte o krok ďalej pred konkurenciou

Údaje o polohe sú takisto výhodnou vlastnosťou, ktorou môže vaša aplikácia disponovať. Mobilné aplikácie totiž čoraz viac poskytujú svojim tvorcom informácie o polohe svojich používateľov. Dokážete sa teda jednoducho dozvedieť, kedy a kde ľudia nakupovali vaše produkty najčastejšie, alebo ktoré časti sveta majú o vaše podnikanie najväčší záujem.

Rozhodli ste sa?

Má vaše podnikanie mobilnú aplikáciu? Ak ste sa rozhodli využívať spomínané výhody vo svoj prospech, okrem webovej aplikácie, ktorú sme spomínali v predošlom článku vám šikovný IT tím vo freevision rád nakódi aj tú mobilnú, či už pre Android alebo iOS, všetko podľa vašich predstáv a na mieru.